A ginkgo biloba hatásáról a legkorábbi feljegyzések az első nagy kínai gyógynövény könyvben maradtak fenn. Már az őskori kínai, japán, indiai (ajurvédikus) orvosok is számos betegséget gyógyítottak segítségével, hiszen hatóanyaga az egész test vérkeringését serkenti.
1700-as években került Európába, mint dísznövény, napjainkban gyógyhatása miatt termesztik elsősorban.
A Ginkgo biloba a vérkeringés serkentésével, javíthatja nem csak az agyi mikrokeringést, de a végtagok (hideg láb és kéz) vérellátását is, és segítheti a bőr és az izmok vérellátását is.
Mivel az agy csökkent vérellátása szerepet játszik az időskori elbutulás, a szorongás, a fejfájás, a depresszió, a zavartság, a fülcsengés és a szédülés kialakulásában, ezért fenti esetekben a leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok között jegyzik.
Miben segíthet a páfrányfenyő?
- Az orvosi kutatások megerősítették, hogy a páfrányfenyő flavonoidjai jól kezelik a hímvessző merevedési zavarait, ezek az antioxidánsok jótékonyan hatnak az impotenciára. (Sikora R, Sohn M, Deutz FJ, Journal of Urology, 141:188A,1989)
- A páfrányfenyő a végtagok ereinek vérellátását is javítja, ezért alkalmas lehet akár az időszakos sántítás, vagyis a láb verőereinek szűkülete okozta fájdalom, az izomgörcs vagy izomgyengeség terápiájának kiegészítő kezelésre is.
- Különféle laboratóriumi vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy a biloba flavonoidjainak hatására a szem és a fül idegsejtekben gazdag területeinek vérellátása is megnövekszik, ezáltal segítséget nyújthat a sárgafolt-elfajulás (makula-degeneráció) vagy a cukorbetegség szövődményeként fellépő retinopathia (mindkettő vaksághoz vezethet), illetve a halláskárosodás, hallásgyengülés különféle típusainak kezelésében.
- A Ginkgo biloba értágító tulajdonságát szédülés és fülzúgás esetén is kihasználhatjuk.
- Segítheti a koncentrációt és a kognitív funkciók fejlesztését, mint figyelem, megfigyelőképesség, érzékelés-észlelés, emlékezet, és gondolkodási funkciók. Segítséget nyújthat az agyi vérellátási zavaroknál, agyi funkciók elvesztésénél, értelmi hanyatlásnál.
- Néhány kutató szerint az idegrendszer működését azáltal serkenti, hogy az agy vérellátása javul, és így az idegsejtek több oxigénhez és tápanyaghoz jutnak. Mindezért gyakran alkalmazzák kiegészítő tápanyagként enyhe vagy közepes erősségű depresszió kezelésében.
- Az aszpirinhez hasonló hatású, s mint ilyen, gátolja a vérrögképződés veszélyét. A páfrányfenyő antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, mivel semlegesíti a károsító hatású szabad gyököket, ezáltal hozzájárulhat a sejtek védelméhez.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.